E-paliwa – czym są paliwa syntetyczne i czy zastąpią tradycyjne rozwiązania w UE?

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● E-paliwa

E-paliwa to paliwa syntetyczne, które pozyskuje się w ekologiczny sposób. Zmniejszają one emisję szkodliwych gazów do atmosfery i mogą sprawić, że napędzane nimi samochody będą tańsze w utrzymaniu. Radni Unii Europejskiej proponują, by już wkrótce zastąpiły one tradycyjne paliwa kopalne wykorzystywane w silnikach spalinowych. Na razie w Europie brakuje zakładów produkcyjnych, które mogłyby wytwarzać tego rodzaju produkty na szerszą skalę.

Paliwa syntetyczne jako alternatywa dla samochodów elektrycznych?

O paliwach syntetycznych zrobiło się głośno za sprawą rozporządzenia Rady Unii Europejskiej, zgodnie z którym w 2035 roku, czyli za nieco ponad dekadę, w krajach członkowskich nie będzie można rejestrować aut z silnikiem spalinowym. Rozwiązanie to ma, według radnych, pozytywnie wpłynąć na klimat, a przy tym sprawić, że samochody staną się tańsze w utrzymaniu.

Mówi się, że paliwa syntetyczne pozyskiwane w ekologiczny sposób z surowców odnawialnych mogą stać się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych, które obecnie wlewamy do samochodów z silnikami spalinowymi. Eksploatacja auta napędzanego biopaliwem byłaby znacznie tańsza niż używanie samochodów elektrycznych, które bez wątpienia są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jednak – w przeciwieństwie do coraz bardziej popularnych „elektryków” – e-paliwa nie są jeszcze dostępne na szeroką skalę. Obecnie brakuje odpowiedniego zaplecza w postaci fabryk, które produkowałyby ekologiczny olej napędowy czy benzynę na masową skalę.

E-paliwa – czym są paliwa syntetyczne? Jak się je pozyskuje?

Termin „e-paliwa” kojarzy się z czymś wirtualnym, bo brzmi podobnie jak e-mail, e-dowód osobisty czy e-wizyta u lekarza. Skrót ten ma jednak zupełnie inne rozwinięcie. E-paliwa to po prostu ekologiczne paliwa będące efektem różnych procesów chemicznych (m.in. syntezy Fischer-Tropsch). Mówiąc w dużym uproszczeniu: dzięki tym procesom można wyprodukować paliwa ciekłe z odnawialnych surowców takich jak wiatr czy energia słoneczna. Możliwe jest również pozyskanie ekologicznego paliwa m.in. z węgla czy gazu ziemnego. Funkcjonuje też nazwa „paliwa neutralne”, ponieważ są one znacznie mniej szkodliwe dla środowiska zarówno na poziomie produkcji, jak i spalania podczas jazdy samochodem.

Sprawdź również czym jest AdBlue >

Sprawdź ceny paliw i oblicz zużycie paliwa

Przykłady paliw syntetycznych

Powszechnie używana benzyna, olej napędowy i gaz mogą być dostępne w wersji ekologicznej. Paliwem syntetycznym jest:

  • e-benzyna – ekologiczna benzyna, do której produkcji nie jest już potrzebna ropa naftowa. Produkt końcowy nie zawiera benzenu i siarki, dzięki czemu proces spalania jest znacznie czystszy, a przy tym może podnieść wydajność silnika;
  • e-diesel – do produkcji ekologicznego oleju napędowego używa się wody, dwutlenku węgla i prądu. Na drodze ekologicznych procesów powstaje ciecz energetyczna, która nie zawiera szkodliwych związków siarki;
  • e-gaz – ekologiczny gaz nie jest już mieszaniną propanu i butanu, ale pod względem składu i wpływu na środowisko przypomina gaz ziemny CNG.

Sprawdź jakie są rodzaje paliw >

Paliwa syntetyczne – zalety

Zaletą paliw syntetycznych jest zmniejszona emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Zastąpienie paliw kopalnych e-paliwami korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Nie jest też wykluczone, że auta napędzane biopaliwami będą tańsze w eksploatacji.

Chcesz oszczędzać z PAYBACK już teraz? Wystarczy, że będziesz regularnie robić zakupy w sklepach partnerskich Programu – do wyboru masz kilkaset popularnych marek. Korzystaj też z kuponów, które sprawią, że za pojedynczą transakcję otrzymasz więcej punktów PAYBACK. Dzięki zgromadzonym środkom obniżysz rachunek za zakupy.

E-paliwa – wady

Największą wadą e-paliw jest ich ograniczona dostępność i brak fabryk, które wytwarzałyby je na masową skalę. Obecnie są to pojedyncze zakłady produkcyjne, np. otwarty przez firmę Porsche w Chile*, gdzie syntetyczne paliwo otrzymywane jest z wody i dwutlenku węgla z udziałem prądu pozyskiwanego z wiatru. Trzeba jednak zaznaczyć, że produkcja ta ma charakter testów. Co więcej, dane przedstawione przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu również nie brzmią optymistycznie – wynika z nich, że w 2035 roku masowa produkcja biopaliw będzie w stanie pokryć jedynie 10% zapotrzebowania samych Niemiec na ten produkt.

Najważniejsze informacje w artykule

  • Czym są e-paliwa i w jaki sposób się je wytwarza?
  • Jakie są najnowsze regulacje Unii Europejskiej dotyczące zakazu rejestracji aut z silnikami spalinowymi w 2035 roku?
  • Jakie zalety dla środowiska i twojego portfela ma e-gaz, e-benzyna oraz e-diesel?
  • Gdzie znajdują się fabryki biopaliw i czy są one w stanie odpowiedzieć na ogromne potrzeby globalnego rynku?

*https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/porsche-i-siemens-uruchamiaja-fabryke-e-paliw

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub w sklepach stacjonarnych