Jakie rodzaje paliwa są dostępne na stacjach benzynowych?

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Rodzaje paliwa

Stacje benzynowe prześcigają się w ofertach, które mają przyciągnąć kolejnych klientów. Jednak flagowym produktem nadal pozostaje paliwo do zasilania silników samochodowych. Praktycznie na każdej stacji można nabyć co najmniej trzy lub cztery rodzaje paliwa.

Najczęściej wybierana jest benzyna, jednak obok niej dużą popularnością cieszy się gaz oraz ropa. W ostatnich latach rośnie także zainteresowanie energią elektryczną i wodorem. Mimo coraz powszechniejszej wiedzy na ich temat, cały czas pojawiają się pytania o to, czy diesel to gaz lub czy ON to diesel, co może powodować pomyłki przy tankowaniu. Jakie zatem rodzaje paliw samochodowych są dostępne na stacjach i co warto wiedzieć na ich temat?

Jakie są rodzaje paliwa dostępne na stacjach benzynowych?

Omawiając rodzaje paliw na stacji, warto zacząć od benzyny. Stosuje się ją w przypadku silników z zapłonem iskrowym. Ten rodzaj paliwa dostępny jest w kilku wariantach. Najczęściej na stacjach można znaleźć te z oznaczeniem Pb 95 lub Pb 98, które różnią się ilością oktanów. Kolejny rodzaj paliwa stanowi olej napędowy stosowany w dieslach, który na stacji ma oznaczenie ON lub Diesel. Trzecim najczęściej występującym na stacjach paliwem oznaczonym jako LPG jest gaz. Warto pamiętać, że niekiedy firmy mają swoje dodatkowe oznaczenie przy nazwach paliw, które są stosowane często wyłącznie w celach marketingowych.

Z uwagi na to, że rośnie zainteresowanie paliwami alternatywnymi, można się już spotkać także ze stacjami oferującymi możliwość tankowania wodoru (H) lub zasilenia samochodu energią elektryczną (EE). W Polsce nie są jeszcze tak popularne, jednak w krajach zachodnich oferuje je już coraz więcej punktów.

Sprawdź czym są e-paliwa >

Sprawdź ceny paliw i oblicz zużycie paliwa

Dlaczego przed wyborem samochodu warto sprawdzić, jakim paliwem jest zasilany?

Przy wyborze samochodu wiele osób skupia się na jego wyglądzie, osiągach i przebiegu. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad tym, jakim paliwem będzie on zasilany. Dlaczego ma to takie znaczenie? Może bowiem znacząco wpłynąć na koszty codziennej eksploatacji pojazdu. Patrząc na ceny poszczególnych rodzajów paliwa, to benzyna jest najdroższa. Zaraz za nią plasuje się olej napędowy, czyli diesel. Czasami paliwo diesla nazywane jest ropą, gdyż to właśnie na bazie tej substancji się je produkuje. W porównaniu do benzyny to też nieco wydajniejsza opcja. Najmniej kosztuje gaz LPG. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu właścicieli samochodów decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie. Zazwyczaj montuje się go przy silnikach zasilanych benzyną, ale często pada także pytanie o to, czy do diesla można założyć gaz. Okazuje się, że i w tym przypadku wolno się zdecydować na takie rozwiązanie. Gaz jest paliwem dodatkowym, które pozwala na to, by zwiększyć ekonomię jazdy i znacznie zmniejszyć koszty podróżowania.

Oznaczenie rodzaju paliwa w dowodzie rejestracyjnym samochodu

Informację na temat tego, jakim paliwem zasilany jest pojazd, można znaleźć w jego dowodzie rejestracyjnym. Zaznacza się to w rubryce P3. Do wskazania rodzaju paliwa zasilającego samochód w dowodzie rejestracyjnym wykorzystuje się następujące symbole:

  • P – benzyna;
  • D – olej napędowy;
  • LPG – gaz płynny propan-butan;
  • CNG – gaz ziemny skroplony (metan);
  • H – wodór;
  • BD – biodiesel;
  • E85 – etanol;
  • EE – energia elektryczna;
  • 999 – inne.

Sprawdź czym jest AdBlue >

Najważniejsze informacje w tym artykule:

  • Jakie są dostępne paliwa na stacjach benzynowych?
  • Dlaczego już na etapie kupna samochodu warto zwrócić uwagę na to, jakim paliwem jest on zasilany?
  • Gdzie w dowodzie rejestracyjnym znaleźć informacje o rodzaju paliwa, którym zasila się samochód i jak jest ono tam oznaczone?

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub w sklepach stacjonarnych