Koszt paliwa a wymiana punktów PAYBACK

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Koszt paliwa

Regularne tankowanie paliwa – benzyny, oleju napędowego czy autogazu – w znacznym stopniu wpływa na koszt utrzymania samochodu. Na zużycie paliwa mają wpływ takie czynniki jak liczba pasażerów i sposób podróżowania (np. przejazd przez zakorkowane miasto lub jazda autostradą). Sprawdź, jak – mimo rosnących cen – zaoszczędzić na tankowaniu z kartą PAYBACK.

Najnowsze dane pokazują, że ceny paliw są o ok. kilkadziesiąt procent droższe niż przed rokiem. Przeciętny koszt benzyny sięgnął już 8 zł/l, cena oleju napędowego mieści się w przedziale 5,68–5,79 zł/l, z kolei za najtańszy na rynku autogaz trzeba zapłacić już ok. 3,15 zł/l. Z tego powodu znacząco wzrastają koszty utrzymania samochodu. Wysokie ceny paliw to czynnik, na który kierowcy nie mają wpływu. Na szczęście zużycie paliwa można zmniejszyć, wprowadzając do swojego życia kilka prostych rozwiązań.

Koszt paliwa – jak wyliczyć?

Sposób na wyliczenie kosztów zużycia paliwa jest bardzo prosty. Po zatankowaniu wyzeruj licznik, a następnie podziel liczbę zakupionej benzyny lub autogazu przez sumę przejechanych kilometrów. W ten sposób z łatwością wyliczysz miesięczny koszt paliwa, który musisz uwzględnić w swoim domowym budżecie. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę lub chcesz ustalić budżet podróży służbowej, skorzystaj z internetowego narzędzia, jakim jest kalkulator paliwa. Po wpisaniu wymaganych parametrów (prognozowana liczba kilometrów, liczba pasażerów oraz ich przeciętna waga, średnie spalanie na 100 km) system przedstawi ci orientacyjną kwotę, na jaką musisz się przygotować. Pamiętaj, że wydatek ten może się różnić w zależności od aktualnej ceny paliwa lub twojego stylu jazdy. Jeśli będziesz jechać autostradą lub szybką trasą, twój pojazd spali znacznie mniej.

Może Cię zainteresować: Jakie rodzaje paliwa są dostępne na stacjach benzynowych?

Cena paliwa – od czego zależy?

Na cenę za litr paliwa ma wpływ kilka czynników, które są ściśle związane ze wskaźnikami gospodarki krajowej i światowej. Do podstawowej ceny trzeba doliczyć opłaty dodatkowe: akcyzę, podatek VAT, marżę stacji oraz opłatę paliwową. Szacuje się, że to ok. 50% całkowitej ceny za litr wybranego paliwa. Te elementy są niezależne od kierowców, jednak nie oznacza to, że zmniejszenie kosztów jest niemożliwe. Niektórzy właściciele samochodów szukają oszczędności i tankują wyłącznie na stacjach, które mają mniejszą marżę. Nie zawsze jednak mają taką możliwość – migająca kontrolka nakazuje zatrzymać się na najbliższej stacji, zamiast szukać takiej, która ma korzystniejsze ceny. Najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunków za benzynę lub gaz jest zweryfikowanie swoich zwyczajów i wypracowanie nowych, korzystniejszych dla portfela praktyk.

Zainteresuje Cię: Jak oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Jak zmniejszyć koszt paliwa? Dobre praktyki

Aby zmniejszyć koszt zużycia paliwa, przestrzegaj następujących zasad:

  • Sprawdź stan techniczny swojego auta. Brudne świece lub filtry zwiększają spalanie o ok. 10%.
  • Wyłączaj silnik podczas postojów, nawet jeśli zatrzymujesz się na tzw. 5 minut.
  • Hamuj silnikiem – ten sposób hamowania nie zużywa paliwa. Stosuj tę praktykę np. wtedy, gdy dojeżdżasz do domu lub skrzyżowania. W awaryjnych sytuacjach bezpieczeństwo powinno jednak być ważniejsze niż oszczędność.
  • Rozważnie wybieraj biegi. Mniej paliwa zużyjesz, jadąc na wyższym biegu, lekko naciskając pedał gazu.
  • Zachowaj optymalną prędkość na długich trasach. Najmniej paliwa zużyjesz, jadąc 110–120 km/h. Jeśli przekroczysz 80% prędkości maksymalnej swojego auta, szybciej będziesz w domu, ale zużyjesz więcej paliwa.
  • Nie hamuj ani nie przyspieszaj gwałtownie. Najbardziej opłaca się zachowanie stałej prędkości.
  • Wyrzuć niepotrzebny balast z samochodu. Trzymanie zgrzewki wody na wszelki wypadek nie należy do dobrych zwyczajów. 10 dodatkowych kilogramów w aucie to zużycie paliwa większe o 0,1 l na 100 km.
  • Nie korzystaj z klimatyzacji, radia czy podgrzewanych foteli bez potrzeby – one także zużywają paliwo.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać gaz w domu? Praktyczne porady

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wyliczyć koszt paliwa? Możesz to zrobić samodzielnie lub za pomocą internetowego kalkulatora.
  • Od czego zależy cena paliwa? Jako kierowca nie masz wpływu na cenę paliw, jednak możesz zmniejszyć zużycie benzyny lub gazu.
  • Jakie praktyki wprowadzić do codziennego życia, aby zmniejszyć koszt zużycia paliwa?

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK