Gdy kupujesz nowy samochód, z pewnością zadajesz pytanie o średnie zużycie paliwa w wybranym modelu. Pamiętaj jednak, że deklarowane przez producenta spalanie jest mierzone w warunkach „laboratoryjnych”, a w rzeczywistości zależy od wielu czynników. Nie tylko pojemność i moc silnika będą miały tu znaczenie, lecz także twój styl jazdy, rodzaj drogi czy aktualne warunki atmosferyczne.
Jak obliczyć spalanie paliwa? Kalkulator spalania paliwa
Aby zachęcić do zakupu określonego modelu auta, producenci podają korzystny wskaźnik średniego spalania paliwa. Musisz jednak pamiętać, że – choć nie mija się to z prawdą – wyniki te są uzyskiwane w optymalnych, wręcz „laboratoryjnych” warunkach, których raczej nie uzyskasz, jeśli regularnie stoisz w korkach lub poruszasz się głównie po autostradach z dużą prędkością. Żeby samodzielnie obliczyć średnie zużycie benzyny, oleju napędowego lub gazu (LPG) w swoim samochodzie, skorzystaj z kalkulatora zużycia paliwa. Jest to bardzo proste internetowe narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, ile rzeczywiście pali twój samochód w różnych warunkach jazdy. Dzięki temu łatwiej policzysz, jaką kwotę w budżecie domowym musisz zarezerwować na wydatki związane z codzienną eksploatacją samochodu. Otrzymany wynik pomoże Ci też w wyborze najbardziej ekonomicznego stylu jazdy.
Aby obliczyć średnie spalanie auta, podziel zużyte paliwo przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnóż otrzymany wynik przez 100. Działanie to możesz samodzielnie wykonać według następującego wzoru:
zużyte paliwo (l) / liczba kilometrów (km) x 100 = średnie spalanie samochodu.
Internetowe kalkulatory pomogą Ci oszacować koszt planowanego przejazdu. Aby to zrobić, wpisz w odpowiednie pola zużycie paliwa (w litrach), długość dystansu, który zamierzasz pokonać (w km), oraz aktualną cenę używanego paliwa.
Na rzeczywiste zużycie paliwa w Twoim samochodzie wpływają następujące czynniki:
pojemność i moc silnika – silniki o większej pojemności i mocy zużywają więcej paliwa;
ciśnienie w oponach – zbyt niskie ciśnienie może zwiększyć zużycie paliwa, a zbyt wysokie źle wpływa na przyczepność auta oraz komfort jazdy. Dlatego warto dbać, aby wskaźnik ten był na optymalnym poziomie;
sposób zmiany biegów – płynne zmiany biegów sprzyjają utrzymaniu spalania paliwa na odpowiednim poziomie;
przeciążenie pojazdu – jeśli jedziesz na wakacje z całą rodziną i dużą ilością bagaży, twój samochód spali dużo więcej niż w sytuacji, gdy pokonujesz tę samą trasę bez żadnego obciążenia;
stan techniczny samochodu – regularnie serwisowane samochody w dobrym stanie technicznym będą bardziej ekonomiczne;
warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu – twój samochód spali więcej, jeśli poruszasz się w terenie z wieloma wzniesieniami. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych (deszcz, wiatr itp.) silnik też może potrzebować większej mocy;
używanie klimatyzacji – pamiętaj, że używanie klimatyzacji wymaga energii, która jest pobierana z silnika. Gdy jest ona włączona, samochód pali więcej.
Pamiętaj, że średnie spalanie zależy również od tego, czy poruszasz się po mieście, czy na trasie szybkiego ruchu. Jazda po zakorkowanym centrum jest mało ekonomiczna ze względu na ciągłą potrzebę hamowania i zmiany biegów. Na autostradzie łatwiej zachować płynność jazdy i dzięki temu za tankowanie zapłacisz mniej.
Aby oszczędzać możesz zbierać punkty w swoich ulubionych sklepach online, a dzięki kuponom zyskasz jeszcze więcej punktów za transakcję. Zgromadzone środki mogą obniżyć twój rachunek za zakupy w sklepach Carrefour.
Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Zasady ekonomicznej jazdy
Dzięki ekonomicznej jeździe nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, lecz także przysłużysz się środowisku naturalnemu poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych produktów spalania. Aby zmniejszyć spalanie samochodu:
wyłączaj silnik podczas postoju;
sprawdzaj ciśnienie w oponach i dbaj, aby cały czas miało ono odpowiedni poziom;
w miarę możliwości hamuj silnikiem;
ruszaj zaraz po uruchomieniu silnika;
zmniejsz obciążenie samochodu, wyjmując niepotrzebne rzeczy z bagażnika;
unikaj jazdy na wysokich obrotach, jeśli nie ma takiej potrzeby;