Ręczna parownica do ubrań to ciekawa alternatywa dla żelazka i idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią tradycyjnego, nudnego prasowania. Jaką parownicę wybrać oraz na jakie jej funkcje i parametry zwrócić uwagę?
Prasowanie ubrań to zazwyczaj mało lubiany, a czasem wręcz znienawidzony obowiązek domowy. Ciężkie do wyprasowania rękawy, zagniecione kołnierzyki i zsuwające się z deski do prasowania zasłony to zmora każdej pani i każdego pana domu. Prasowanie jest nudne, zajmuje dużo czasu i często bywa niezwykle męczące. Czy w ogóle mogłoby być przyjemne? Specjalna parownica do ubrań sprawia, że prasowanie staje się łatwiejsze i szybsze niż zwykłym żelazkiem. Dzięki opcji wygładzania gorącą parą ryzyko przypalenia ubrania spada do zera. Tym samym parownicy używać można nawet do najtrudniejszych do wyprasowania materiałów i odzieży.
Parownica, zwana również steamerem (od angielskiego słowa „steam” – para wodna), to niewielkie urządzenie wyglądem przypominające zazwyczaj mały odkurzacz lub suszarkę. Służy ona do prasowania różnorodnych tkanin i stanowi nowoczesną alternatywę dla żelazka. W jej wnętrzu znajduje się pojemnik na wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan lotny. Natomiast gorąca para rozszerza włókna materiału, a tym samym wygładza go i odświeża. Steamerem prasuje się zazwyczaj w pozycji pionowej, gdy ubrania wiszą na specjalnym wieszaku (często dodawanym do parownicy w zestawie). Mimo że parownica przeznaczona jest głównie do prasowania, to ma ona także właściwości bakteriobójcze. Wysoka temperatura usuwa z powierzchni tkanin roztocza i niweluje niechciane zapachy. Niektórzy używają jej także do odświeżania innych powierzchni, np. tapicerki w samochodzie, kanapy czy sypialnianego materaca.
Bakteriobójcze właściwości parownicy
Badania pokazują, że w dywanach, pościeli czy kocach zagnieździć się może kilka milionów roztoczy. Niechcianych lokatorów ciężko pozbyć się nawet poprzez regularne czyszczenie tkanin i powierzchni. Jedynym sposobem na nie jest broń w postaci wysokiej temperatury (najlepiej powyżej 60°C) oraz wysoka wilgotność (mniej więcej 70–80%). Idealna więc będzie do walki z nimi dobra parownica. Wytwarzana przez nią para najpierw dokładnie rozszerza włókna materiału, a następnie zabija wszelkie bakterie i roztocza, docierając nawet tam, gdzie zazwyczaj nie wnika np. piana środków do czyszczenia. Steamer zatem to urządzenie, w które powinni zaopatrzyć się przede wszystkim alergicy oraz osoby o delikatnej skórze, a także wszyscy, którzy cenią sobie zdrowy i spokojny sen.
Parownica czy żelazko parowe?
Niewątpliwie wśród urządzeń do prasowania prym wiodą tradycyjne żelazka. Parownica do odzieży to stosunkowo nowy gadżet na rynku, choć zyskujący na popularności. Podstawową różnicą jest fakt, że żelazka używa się na płaszczyznach poziomych, podczas gdy prasowanie parownicą odbywa się w pionie. Prasowanie żelazkiem możliwe jest dzięki wysokiej temperaturze płyty, natomiast w przypadku parownicy odbywa się za pomocą ciepłej pary. Tym samym używanie steamera jest w tej kwestii dużo efektywniejsze i łatwiejsze. Operowanie stopą żelazka bywa kłopotliwe (np. podczas prasowania bardziej niedostępnych miejsc, takich jak kieszenie czy kołnierzyki). Natomiast ręczna parownica pozwala na swobodne prasowanie każdego rodzaju materiału.
Parownice zyskują na popularności i dlatego w sklepach pojawia się ich coraz większy wybór. Podczas zakupu steamera do ubrań warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów i cech. Przede wszystkim należy pamiętać, że prasowanie to zazwyczaj bardzo czasochłonna czynność, wymagająca niemałego wysiłku. Przy wyborze parownicy warto więc zwrócić uwagę na jej rozmiar i wagę oraz to, czy jest dobrze dopasowana do dłoni. Złe dobranie urządzenia może skutkować szybkim zmęczeniem w trakcie jego używania. Kolejnym ważnym parametrem parownicy jest jej moc. Standardowe steamery mają ok. 1000–2000 W. Im więcej, tym oczywiście lepiej, gdyż większa moc pozwala na dłuższą i bardziej wydajną pracę urządzenia. Przy zakupie warto także sprawdzić wielkość wbudowanego zbiorniczka na wodę. Większy pozwala na wlanie dużej ilości wody, a co za tym idzie – dłuższe prasowanie. Najtańsze modele streamerów mają zazwyczaj bardzo małe pojemniczki, a więc osoba prasująca musi co chwilę uzupełniać wodę. Nie tylko spowalnia to pracę, lecz także bywa irytujące. Ostatnim, ale równie ważnym parametrem jest siła strumienia pary (podana zazwyczaj w gramach wyrzucanych na minutę). Im większa – tym łatwiejsze i szybsze prasowanie. Dużą siłę strumienia posiadają generatory pary, które są większymi urządzenia mi od steamerów ale warto na nie zwrócić uwagę.
Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK