Pakowanie bagażu podręcznego to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza, że – oprócz obowiązujących przepisów – każda linia lotnicza ma swój własny regulamin, którego pasażerowie muszą przestrzegać. Dowiedz się, co można spakować do bagażu podręcznego, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku.
Trudno wyobrazić sobie spokojną podróż samolotem bez dobrze spakowanego bagażu. Jak się okazuje, wielu pasażerów, którzy wybierają się na krótkie wycieczki, rezygnuje z bagażu rejestrowanego i zabiera ze sobą wyłącznie podręczną walizkę lub plecak. Przed rozpoczęciem pakowania zapoznaj się z zasadami przewożenia żywności i płynów, a oprócz tego koniecznie odwiedź stronę internetową wybranego przewoźnika, aby dowiedzieć się, jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego.
Linie lotnicze dopuszczają wniesienie na pokład pojedynczego, niewielkiego bagażu podręcznego – walizki lub plecaka. Dopuszczalne jego rozmiary wynoszą około 50 × 40 × 20 cm, a waga 8–10 kg. W tanich liniach lotniczych bagaż podręczny powinien być nieco mniejszy – musi zmieścić się pod siedzeniem poprzedzającego fotela. Jego wymiary to 40 × 25 × 20 cm. Możesz dokupić dodatkowy bagaż kabinowy, który nie powinien ważyć więcej niż 10 kg. W przypadku walizek do wymiaru całkowitego wliczają się również kółka i uchwyty. W klasie biznesowej (lub pierwszej) niektórzy przewoźnicy potrafią zwiększyć dopuszczalny limit – wagowo lub ilościowo. Nie zapomnij, że każdy nadbagaż przeważnie jest dodatkowo płatny. Linie lotnicze zazwyczaj nie robią wyjątku nawet dla najmłodszych pasażerów – niemowląt. Akcesoria, żywność i kosmetyki dla maluchów muszą mieścić się w ramach limitu bagażu podręcznego. Na lotniskach znajdują się specjalne miejsca, w których możesz sprawdzić, czy Twój plecak lub walizka mieści się w określonych normach.
Przepisy wyraźnie określają, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu. W podręcznej walizce lub plecaku mogą znaleźć się: napoje i płyny (w buteleczkach o pojemności 100 ml), napoje alkoholowe (do 100 ml), kosmetyki (100 ml), żywność, ubrania, sprzęt medyczny (np. ciśnieniomierz) oraz leki. Płyny (w tym również żele, aerozole, pasty, kremy) powinny zostać przelane do specjalnych buteleczek o pojemności 100 ml i umieszczone w przezroczystej torebce foliowej o pojemności max 1000 ml (1 l). W bagażu podręcznym można przewozić również odpowiednio przygotowane i zabezpieczone papierosy elektroniczne. Na kilka dni przed planowanym lotem sprawdź regulamin konkretnej linii. Pozwoli to uniknąć problemów i dodatkowych opłat na lotnisku. Produkty zakupione w strefie bezcłowej są wyłączone z wszelkich limitów.
Co nie powinno znaleźć się w bagażu podręcznym?
Na pokład samolotu nie wolno wnosić przede wszystkim broni, ostrych narzędzi, środków chemicznych i toksycznych oraz sprzętu sportowego. Zakazane są również substancje łatwopalne, w tym farby w aerozolu, pojemniki z gazem i petardy. Ponadto podróżujący nie przejdzie przez kontrolę bezpieczeństwa, jeśli w jego walizce znajdują się: żyletki do golenia, śrubokręty, nożyczki, wiertarki, klucze francuskie, a nawet zapałki i paliwo do zapalniczek. Ostre przedmioty, które nie służą do obrony, mogą być przewożone wyłącznie w bagażu rejestrowanym. Pakowanie alkoholu powyżej 70% także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jego wniesienie na pokład samolotu nie będzie możliwe. Wyjątek stanowią napoje z procentami, które zostały zakupione w strefie bezcłowej.
Jak sprytnie spakować bagaż podręczny?
Przygotowywanie walizki rozpocznij z gotowym planem. Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego znajduje się szczegółowa lista przedmiotów dozwolonych i zakazanych na pokładzie samolotu. Następnie zrób listę rzeczy, których będziesz potrzebować podczas lotu. W bagażu podręcznym muszą znaleźć się przedmioty, które zaspokoją potrzeby jedynie na czas lotu. Najczęściej są to: książki lub prasa, jedzenie, mała apteczka i ręczniczek. Dobrym pomysłem na kompaktowe spakowanie bagażu jest zawijanie ubrań i ręczników w rulon. Wszystko musi być upakowane bardzo ciasno, dzięki czemu możesz zaoszczędzić przestrzeń w walizce lub plecaku. Do kieszeni znajdującej się na froncie bagażu włóż przedmioty, które mogą być potrzebne w pierwszej kolejności, np. kartę pokładową. W tym miejscu powinny znaleźć się też kosmetyki, jedzenie czy ładowarka do telefonu. Drobną biżuterię zaleca się spakować w osobne woreczki.
Przewożenie płynów w bagażu podręcznym – aktualne przepisy
Przepisy dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym są dość restrykcyjne. Każdy płyn musisz umieścić w oddzielnej buteleczce o pojemności nie większej niż 100 ml, a wszystkie pojemniki powinny zmieścić się do przezroczystej torebki o łącznej pojemności max 1000 ml (1 l). Należy wyciągnąć ją z plecaka lub torby podczas kontroli bezpieczeństwa. Przedmioty takie jak żele, pasty i kremy podlegają tym samym przepisom. Leki i żywność dla niemowląt są zwolnione z ograniczeń dotyczących przewozu płynów. Płyny, jedzenie i inne przedmioty zakupione w strefie bezcłowej nie podlegają opisywanym ograniczeniom. Na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii przy kontroli bezpieczeństwa używa się nowych skanerów CT, dzięki którym nie trzeba już wyciągać płynów i sprzętu elektronicznego z bagażu podręcznego. Dalsze zmiany mają dotyczyć nowego limitu dla przewożonych napoi, który ma wynosić 2 l. Na europejskich lotniskach pojawią się najwcześniej w 2025 r.