Wiele osób zastanawia się, co zabrać w góry. Listę niezbędnych akcesoriów trzeba dostosować do planowanych aktywności oraz aktualnej pory roku. Letni ekwipunek jest dużo mniejszy niż zimowy, jednak warto skompletować go z taką samą starannością.
Wakacje w górach to doskonała propozycja dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Aby był on udany, warto odpowiednio wcześniej sporządzić listę rzeczy do spakowania. Co innego trzeba zabrać na rekreacyjne wędrówki, a co innego na wymagające szlaki. Plecak osoby, która nocuje w schronisku, będzie miał inną zawartość niż bagaż podróżnika planującego pobyt w hotelu. Aktywny wypoczynek wymaga także kalorycznych przekąsek, takich jak batony, żele energetyczne lub czekolada.
Lato w górach bywa kapryśne, więc trzeba przygotować się na różne anomalie pogodowe. Najważniejszą częścią wyposażenia jest strój – solidne buty za kostkę z przyczepną podeszwą, odzież termoaktywna, która, w przeciwieństwie do bawełny, nie pochłania potu oraz płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek, gdyby na szlaku zaczęło padać. Oprócz tego niezbędne są:
plecak górski – warto pamiętać, aby wybrany model plecaka górskiego miał usztywniane plecy oraz regulowany pas biodrowy odciążający kręgosłup;
kijki trekkingowe – stanowią nieocenione wsparcie na stromych lub kamienistych szlakach. Większość modeli można łatwo złożyć i schować do plecaka;
krem z filtrem – promienie UV w wysokich górach mogą dać się we znaki, dlatego trzeba zabrać krem z wysokim filtrem;
apteczka – powinien znaleźć się w niej skuteczny środek przeciwbólowy, maść lub spray do dezynfekcji ran, bandaż elastyczny oraz zestaw opatrunków;
wodoodporny koc – lekki koc z wodoodpornym spodem umożliwi wygodny odpoczynek na górskiej polanie, nawet jeśli trawa nie będzie wystarczająco sucha;
poręczny bidon – odpowiednie nawodnienie to podstawa podczas górskich wędrówek. Ważne, aby bidon miał ergonomiczny kształt i z łatwością mieścił się w plecaku.
Osoby, które planują nocowanie w plenerze, powinny wyposażyć się w składany namiot, śpiwór, latarkę, koc termiczny na wypadek nagłego spadku temperatury oraz zestaw survivalowy. Kompletując akcesoria, nie zapomnij o swojej karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty wymienisz na nagrody rzeczowe z kategorii „Sport i rekreacja”. Dzięki nim otrzymasz plecak górski w niższej cenie. Niezbędna będzie też mapa szlaków i aplikacja ratunkowa w telefonie – dzięki temu narzędziu w razie wypadku można bardzo szybko zaalarmować służby takie jak TOPR.
Co zabrać w góry zimą? Lista
Wiele osób zastanawia się, co zabrać w góry zimą. Oprócz standardowego wyposażenia warto zaopatrzyć się w bieliznę termiczną, dzięki której ciało nie straci ciepła podczas wędrówki na szlaku lub jazdy na nartach. Dodatkowo w zimie mogą przydać się:
ciepła kurtka – pomoże eliminować ewentualne straty ciepła, które mogą prowadzić np. do odmrożeń. Pod kurtką może znajdować się bluza z termoaktywnego materiału;
rękawiczki – końcówki palców są szczególnie narażone na odmrożenia;
ocieplane obuwie – najlepiej, żeby miało wzmocnioną podeszwę. Podczas wycieczek na szlaku przydadzą się raki lub kolce, czyli metalowe wypustki mocowane na spodzie buta, które mają zapobiegać ślizganiu się;
termos – ciepła kawa lub herbata na szlaku to doskonały sposób na rozgrzewkę;
latarka czołówka – nie należy przebywać na szlaku po zmroku, jednak z powodu wczesnych zachodów słońca podczas zimowych miesięcy lepiej oświetlać sobie drogę latarką.
Przed każdą zimową wyprawą w góry warto naładować telefon, aby mieć kontakt z najbliższymi i w razie potrzeby wezwać pomoc.
Co zabrać w góry do jedzenia?
Górskich wypraw nie należy rozpoczynać z pustym żołądkiem, a w trakcie drogi trzeba dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Wycieczka w góry wiąże się z wysiłkiem, podczas którego człowiek może spalić nawet 1000–2000 kcal. Dlatego warto zaplanować przerwy na jedzenie i picie. Przekąska na szlaku musi być bogata w węglowodany. Świetna propozycja to czekolada z orzechami, baton energetyczny, banan lub żel energetyczny, który zapewnia ekspresowy zastrzyk energii. Równie ważne jest nawodnienie – najlepiej sprawdzi się woda lub napój izotoniczny. Robiąc zakupy spożywcze przed wyprawą w góry, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK.
Dzieci uwielbiają jazdę na nartach, a górskie wycieczki sprawiają im ogromną frajdą. Najmłodsi uczestnicy wypraw również potrzebują odpowiedniego stroju – elementy odzieży są takie same jak w przypadku osób dorosłych. Dziecko może mieć własny plecak, jednak nie powinien być zbyt ciężki – wystarczy, aby pomieścił napój, mapę i kilka przekąsek. Oprócz tego przyda się naładowany telefon, aby maluch nie stracił kontaktu z rodzicami. W bagażu obowiązkowo musi znaleźć się książeczka zdrowia.
Podsumowanie - jak przygotować się do wyjazdu w góry?
Jak przygotować się do wyprawy w góry latem. Mimo wysokich temperatur nie zapomnij o ciepłych rzeczach, ponieważ pogoda w tych terenach bywa kapryśna. Kompletując wyposażenie, pamiętaj o karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty wymienisz na praktyczne akcesoria turystyczne z kategorii „Sport i rekreacja”.
Jak przygotować się do wyjazdu w góry zimą. Sprzęt i akcesoria narciarskie kupisz w sieci Decathlon. Wybierając się do tego sklepu, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK. Zakupy u tego partnera to kolejne punkty na Twoim koncie, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na zakupy w wybranych sklepach.
Co jeść podczas górskich wycieczek. Pożywne przekąski możesz kupić u partnerów online lub stacjonarnie. Dzięki punktom PAYBACK obniżysz cenę zakupów spożywczych lub zrobisz je całkowicie za darmo.
Jak przygotować się na zimowy wyjazd z dzieckiem. Ubrania zimowe i akcesoria narciarskie dla najmłodszych znajdziesz np. w Decathlonie. Przed wizytą w tym sklepie sprawdź kupony promocyjne dostępne w aplikacji mobilnej PAYBACK. Dzięki nim możesz zdobyć nawet 20 razy punktów więcej za pojedynczą transakcję.
Wyprawa w góry musi być poprzedzona starannymi przygotowaniami. Nawet rekreacyjne wędrówki wymagają odpowiedniego ekwipunku. Warto wykupić nie tylko podstawowe wyposażenie, lecz także ubezpieczenie turystyczne. Polisa pokryje koszty związane z następstwami ewentualnych nieszczęśliwych wypadków.
Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki