Glony to problem każdego akwarysty. Rozrastają się w bardzo szybkim tempie, zagrażając roślinom i rybom. Ich plaga jest wynikiem zaburzenia równowagi zawartych w wodzie makroelementów i zbyt intensywnego światła, które nagrzewa zbiornik. Dowiedz się, jak usunąć glony z akwarium.
Nielubiane przez akwarystów glony nie zawsze świadczą o zanieczyszczeniu akwarium. Wręcz przeciwnie, ich niewielka ilość wynika z odpowiedniej ilości substancji odżywczych w wodzie oraz prawidłowego oświetlenia zbiornika. Nadmierny rozrost glonów z kolei jest skutkiem zachwiania prawidłowej równowagi i zbyt dużej ilości substancji odżywczych. Główną funkcję w procesie zanieczyszczania zbiornika glonami odgrywa fosfor, który wspiera ich szybki rozrost. Z tego powodu bardzo ważna jest regularna obserwacja akwarium i wykonywanie pomiarów. Akcesoria akwarystyczne niezbędne do pielęgnacji zbiornika znajdziesz u naszych partnerów online. Za zrobienie zakupów otrzymasz punkty PAYBACK, które później możesz wymienić na atrakcyjne nagrody bądź karty podarunkowe.
Najpopularniejsze grupy glonów żyjące w akwariach to: glony czerwone, zielone, niebieskie, czarne i okrzemki. W każdej z tych grup wyróżnia się wiele rodzajów roślin o odmiennych wymaganiach i specyfice wzrostu.
Krasnorosty w akwarium – popularne, bardzo barwne glony w odcieniach czerwieni, zieleni i niebieskiego. Do wody dostają się wraz z innymi roślinami. Osiadają na liściach, dekoracjach akwarium, szybie, a także przy wylocie filtra. Bardzo szybko się rozmnażają, powodując obumieranie roślin. Przypominają skupiska krótkich włosków. Krasnorosty są twarde w dotyku i bardzo trudne do usunięcia, gdyż mocno trzymają się powierzchni, na której osiadły.
Zielenice – to najpopularniejsze rośliny w akwarium. Mają postać kropek lub równomiernych nalotów osiadających na szybie albo na liściach innych roślin. W zależności od odmiany w dotyku są bardzo twarde albo miękkie i delikatne jak pył. Zielenice w akwarium szybko się rozrastają i są łatwe do zidentyfikowania. Powstają na skutek zbyt silnego sztucznego oświetlenia lub nadmiaru promieni słonecznych docierających do akwarium. Ich zakwit prowadzi do drastycznego zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie.
Okrzemki – grupa glonów o średnim stopniu występowania. Mają postać brązowego osadu i są miękkie w dotyku. Pył można łatwo usunąć, gdyż okrzemki nie przywierają bardzo do powierzchni.
Glony nitkowate – czyli popularne Oedogonium, Spirogyra i Cladophora. To charakterystyczne glony występujące pod postacią nitek, które w zależności od odmiany mogą liczyć od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. W dotyku przypominają włosy. Rosną w głębi wody, pomiędzy roślinami. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć puszyste kłęby. W dotyku są twarde i bardzo łatwo je wyjąć z wody, gdyż nie przyczepiają się do niczego.
Jak się pozbyć glonów z akwarium?
Glony to zmora każdego akwarysty i poważne zagrożenie dla środowiska akwarium. Gdy występują w nadmiarze, prowadzą do szybkiego obumierania roślin, chorób zwierząt i zanieczyszczenia wody. Dlatego tak duże znaczenie ma profilaktyka i ustabilizowanie środowiska wodnego. Podstawą jest równowaga składników odżywczych, a przede wszystkim fosforu, którego poziom powinien być regularnie mierzony. Zwróć uwagę na rodzaj nawozów, które stosujesz, wydajność filtra w akwarium i moc oświetlenia. Regularna obserwacja zbiornika i reagowanie na najmniejsze zmiany skutecznie ochroni akwarium. Pomocne w tym będą zwierzęta, które żywią się glonami i w naturalny sposób dbają o ich prawidłową ilość w akwarium. Są to m.in.: molinezja ostrousta, otosek przyujściowy, krewetka amano oraz grubowarg syjamski, nazywany potocznie kosiarką. Skuteczne w walce z glonami w akwarium są związki humusowe, które obniżają pH wody do 6,9. Umieszczone na dnie, pomogą zachować pożądaną równowagę. Jeśli w twoim akwarium żyją ryby, unikaj stosowania preparatów chemicznych. Glony na szybie w akwarium powinieneś usuwać regularnie, wycierając dokładnie ścianki zbiornika. Te, które mają postać pyłku, łatwo możesz zetrzeć z innych roślin. Należy również zachować ostrożność, stosując dwutlenek węgla. Jeśli zostanie on wtłoczony do wody w nadmiarze, uśmierci ryby. Jego dopuszczalna ilość to 30 mg/l.
Profilaktyka przeciw glonom w akwarium
Minimalna ilość glonów w akwarium jest zjawiskiem normalnym. Stosuj się do kilku zasad, by zapewnić swoim roślinom i zwierzętom optymalne środowisko do życia i nie dopuścić do plagi.
Sprawdź, czy oświetlenie w akwarium nie jest zbyt mocne albo czy zbiornik nie nagrzewa się od promieni słonecznych.
Jeśli zauważyłeś glony w akwarium, na czas walki z nimi zrezygnuj z aplikacji mikroelementów.
Usuwając glony, powinieneś pozbyć się również zakażonych roślin, chyba że wodorosty mają postać pyłu.
Jeśli naturalne metody nie przynoszą efektów, sięgnij po produkty chemiczne. Pamiętaj jednak, że to sposób oczyszczania wody, który powinien być stosowany tylko w ostateczności.
Regularnie sprawdzaj działanie filtra. Wybierz model z aktywnym węglem.
Systematycznie odmulaj podłoże.
Jeśli jesteś na etapie aranżacji akwarium, pamiętaj, by nie umieszczać w nim zbyt dużej ilości ryb i roślin.
Stosuj wodę z filtra odwróconej osmozy, nie kranówkę.