Chomiki syryjskie i chińskie to małe, bardzo przyjacielskie zwierzątka. Lubią towarzystwo ludzi i chętnie się uczą. Znudzone stają się niegrzeczne, dlatego nieustannie potrzebują zabaw lub zajęcia. Jak opiekować się chomikiem syryjskim lub chińskim? Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia?
Chomik to zwierzę, które wielu osobom kojarzy się z nudą. Błędnie uważa się, że przedstawiciele gatunku lubią być zamknięci w klatce i nieustannie biegać w kołowrotku. Tymczasem to bardzo inteligentne i sprytne stworzenia, które kochają ruch, zabawę, kontakt z człowiekiem i świeże przysmaki. Chomiki chętnie się uczą i są bardzo bystre. Reagują na imię, lubią być głaskane, a położone człowiekowi na klatce piersiowej, tulą się i szybko zasypiają. Co ważne, chomik to bardzo czyste zwierzę. Potrzeby fizjologiczne zawsze załatwia w jednym miejscu i sumiennie myje się kilkanaście razy dziennie. Zaskoczeniem dla wielu początkujących hodowców może być również fakt, iż chomiki nie muszą stale przebywać w klatce. Warto umożliwić im bieganie po całym pokoju, ustawiając otwartą klatkę na podłodze, by mogły wracać do niej na posiłek.
Chomiki syryjskie to wierni towarzysze, którzy kochają kontakt z człowiekiem. Są największymi przedstawicielami swojego gatunku, osiągając nawet kilkanaście centymetrów długości i prawie 250 g wagi. Z natury chomiki syryjskie są łagodne, spokojne, ale bardzo ciekawskie. Lubią przebywać z ludźmi i bardzo szybko przywiązują się do swoich domowników. Reagują tylko na głos i zapach właściciela, ale w stosunku do obcych nigdy nie są agresywne. Minimalne wymiary, jakie musi mieć klatka dla chomika syryjskiego, to 80 × 40 cm. Odległość między prętami powinna wynosić 1 cm, gdyż w przypadku szerszych przerw, zwierzę mogłoby się przecisnąć. Klatki nie należy stawiać blisko okna ani w miejscu, w którym panuje przeciąg, ponieważ chomiki są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zimno i wiatr. Dno klatki powinno być wyłożone grubą warstwą wyściółki (najlepiej z celulozy), która umożliwi stworzeniu kopanie tuneli. Pożywienie chomika syryjskiego musi składać się z karmy podstawowej dostarczającej niezbędne składniki odżywcze, dodatkowo uzupełnionej o pokarm świeży (warzywa, owoce – ale nie wszystkie).
Odpowiednie karmy oraz przysmaki dla swojego pupila znajdziesz w sklepach zoologicznych online, dostępnych na PAYBACK.
Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Chomik syryjski nie może zbyt długo przebywać zamknięty w klatce. Pozostawiony sam sobie dziczeje. Z zabawek dla chomika dobrze sprawdzi się kołowrotek ale też różnego rodzaju mini zjeżdżalnie czy hamaki.
Chomik chiński – opis rasy i wskazówki dla hodowcy
Chomik chiński to niewielki przedstawiciel gatunku osiągający maksymalnie 10 cm długości i zaledwie 35 g wagi. Przeciętna długość życia wynosi 4 lata, chociaż zdrowe i właściwie pielęgnowane osobniki mogą żyć dłużej. Charakterystyczną cechą chomików chińskich są długie, około 3-centymetrowe i nieowłosione ogony, które służą im do wspinaczki. Tuż po urodzeniu mają jasnoszarą sierść, która w okresie dojrzewania zwierzęcia zmienia odcień na brązowy z wyraźnie zaznaczoną czarną pręgą biegnącą wzdłuż kręgosłupa. Chomik chiński z natury jest samotnikiem i nie toleruje innych zwierząt, dlatego hodowla parki w tym przypadku jest wykluczona. Stworzenia te lubią natomiast towarzystwo ludzi i chętnie przytulają się do dłoni. Łatwiej jest hodować samice, które z natury są łagodne i czułe. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli gatunku, chomiki chińskie wraz z nadejściem zimy przestawiają się na nocny tryb życia, z czasem zapadając w sen zimowy. Karma dla chomika powinna składać się z nasion, które dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych. Pokarm należy uzupełnić ziołami, trawą, owocami i warzywami. Dno klatki trzeba wyłożyć piaskiem lub wiórkami konopnymi. Jej wysokość nie może przekraczać 25 cm, gdyż stworzenia wspinają się po górnych prętach i często z nich spadają. Chociaż chomik chiński lubi kopać tunele i siedzieć w ukryciu, nie powinno się go trzymać zbyt długo zamkniętego w klatce. Zwierzę pozbawione kontaktu z człowiekiem zaczyna dziczeć i może zacząć chorować.
Opiekując się chomikiem, należy przede wszystkim wybrać odpowiednią klatkę i jej wyposażenie. Chociaż kołowrotek jest ulubioną zabawką stworzenia, wielu właścicieli nie wie, że nieodpowiedni model niszczy kręgosłup zwierzęcia. Karuzela powinna być pełna, gdyż wersja szczebelkowa zwiększa ryzyko urazów kończyn. Bardzo ważna jest również wielkość zabawki. Im większa, tym lepiej dla kręgosłupa stworzenia. Bezwzględne minimum to 20 cm. Chomik nigdy nie może być wkładany do plastikowej kuli. Zamykanie w niej zwierzęcia prowadzi do silnego stresu i upośledza odbieranie bodźców zewnętrznych. Gryzoń powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się po pokoju i chowania w zakamarkach. Dla bezpieczeństwa zwierzęcia pokój należy zamknąć, by uniemożliwić chomikowi bieganie po całym mieszkaniu.