W sprzedaży dostępne są zarówno tanie, plastikowe kuwety otwarte, jak i modele samoczyszczące czy posiadające filtr węglowy, neutralizujący przykre zapachy. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje kocich kuwet, ich zalety i wady oraz rodzaj żwirku, jaki powinieneś do nich wybrać.
Jeszcze przed pojawieniem się w domu kociego lokatora musisz zatroszczyć się o odpowiednią wyprawkę dla niego. Jednym z niezbędnych elementów, które powinny się w niej znaleźć to oczywiście kuweta. W ofercie partnerów online PAYBACK możesz znaleźć podstawowe modele kuwet otwartych, a także bardziej zaawansowane wersje kuwet zamkniętych i z podwójnym dnem, które znacznie ułatwiają sprzątanie po swoim pupilu. Kuwety występują także w wielu kolorach i rozmiarach, dlatego bez problemu można dostosować je do rasy kota i możliwości przestrzennych np. wybierając kuwetę narożną. Zarówno kociej kuwety, jak i łopatki do sprzątania oraz żwirku możesz szukać na stronach internetowych sklepów zoologicznych współpracujących z PAYBACK.
Otwarta kuweta dla kota to najtańszy, podstawowy rodzaj zwierzęcej toalety. Zazwyczaj wykonana jest z plastiku i występuje w wielu różnych kolorach. Jest łatwo dostępna we wszystkich sklepach zoologicznych. Dużą wadą takiego rozwiązania jest jednak nieprzyjemny zapach, który szybko rozprzestrzenia się po wszystkich pomieszczeniach. Ponadto kiedy kot wychodzi z kuwety żwirek wysypuje się z niej, zalegając dookoła . W sklepach dostępne są specjalne maty, które zatrzymują żwirek, dzięki czemu nie jest on roznoszony po całym pomieszczeniu.
Kuweta zakryta
Wygląda praktycznie tak samo jak kuweta otwarta, jednak posiada dodatkowe ścianki boczne i zadaszenie. Ona również wykonana jest z plastiku i zazwyczaj ma kształt prostokąta. W sprzedaży dostępne są zarówno modele z drzwiczkami, które odgradzają zawartość kuwety i nieprzyjemny zapach od reszty mieszkania, jak i kuwety bez drzwi. Nie wszystkie koty chętnie korzystają z takiej toalety – kuwety zakryte mogą wzbudzać w nich strach ze względu na drzwi zamykające się po wejściu do środka.
Kuweta samoczyszcząca z podwójnym dnem
Jest to jeden z najdroższych modeli kuwety, jednak bardzo wygodny w użyciu. Zwierzę z pewnością chętnie z niego skorzysta, a ty szybko sprzątniesz pozostawioną przez nie zawartość bez konieczności używania łopatki. Kuweta samoczyszcząca składa się z obudowy oraz dodatkowej wkładki zamontowanej na dole, którą wystarczy wyciągnąć, aby oddzielić nieczystości od żwirku. Kuweta z podwójnym dnem jest najczęściej kuwetą otwartą, jednak możesz znaleźć również modele zamykane.
Kuweta z filtrem węglowym
To dobre rozwiązanie dla właścicieli pupili, którzy są szczególnie wrażliwi na zapachy. Kuweta z filtrem węglowym świetnie sprawdzi się w łazienkach, w których nie ma okien oraz w sytuacjach, kiedy kocia toaleta musi znaleźć się w miejscu widocznym, w którym często przebywają ludzie. Niestety jest to opcja dość kosztowna – filtr węglowy ma swój termin przydatności i wymaga regularnej wymiany.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów żwirku i większość z nich znacznie ułatwia utrzymanie czystości w kuwecie. Żwirek możesz kupić w sklepach zoologicznych online, zyskując przy tym dodatkowe punkty PAYBACK. Im większe zakupy zrobisz, tym więcej punktów zyskasz. Z kolei większy zapas żwirku nie tylko wystarczy na dłużej, ale będzie również bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – nawet jeśli wybierzesz droższy, ekologiczny produkt.
Najpopularniejszą i najtańszą opcją jest żwirek niezbrylający się, który dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci, jednak dość mocno kurzy się przy zakopywaniu, co może niekorzystnie wpływać na drogi oddechowych pupila. Kuweta z takim żwirkiem wymaga także częstszego mycia i całkowitej wymiany zawartości.
Zupełnie innym produktem jest mineralny żwirek zbrylający się, który po kontakcie z kocim moczem tworzy posklejaną kulkę, łatwo usuwalną przy pomocy łopatki. Dzięki temu możesz znacznie wydłużyć czas między myciem i koniecznością całkowitej wymiany zawartości kuwety.
Jeśli rozważasz zakup ekologicznego wypełnienia do kuwety, przyjrzyj się żwirkowi roślinnemu, który jest całkowicie biodegradowalny i można wykorzystać go na kompost (oczywiście po usunięciu z niego odchodów). Niezwykle łatwe jest również czyszczenie kuwety z takim żwirkiem – wystarczy, że spłuczesz nieczystości w toalecie. Po kontakcie z wodą żwirek powinien się całkowicie rozpuścić. Taki produkt wykonuje się z naturalnych surowców np. drewna czy włókien roślinnych. Możesz zakupić go w dwóch wariantach: zbrylającym i niezbrylającym się.