Producenci oferują wiele rodzajów żwirków dla kotów. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, lecz także właściwościami. Który z nich będzie najlepszy dla twojego kota? Dowiedz się, jakie są rodzaje żwirków i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Żwirek to niezbędny produkt w domu każdego właściciela kota. Jeśli jest dobrej jakości, sprawia, że codzienne sprzątanie po pupilu staje się łatwiejsze. Zanim żwirek zdobył popularność, właściciele sięgali po piasek dla kota, który miał dodatkowo imitować środowisko zewnętrzne. To rozwiązanie nie było higieniczne, w dodatku okazało się kłopotliwe w sprzątaniu i uzupełnianiu. Piasek nie jest polecanym rozwiązaniem również ze względu na brak właściwości antybakteryjnych. Oferowane przez producentów żwirki różnią się wielkością, grubością, konsystencją i właściwościami. Szeroki wybór produktów w opakowaniach o różnej pojemności znajdziesz w sklepach zoologicznych online. To partnerzy Programu PAYBACK, a za dokonane u nich zakupy otrzymasz punkty, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody lub vouchery.
Silikatowy żwirek dla kota produkowany jest z krzemionki i przyjmuje postać żelowych granulek. Pochłaniając koci mocz, zbryla się, dzięki czemu pozostawia kuwetę zawsze suchą. Nie trzeba wymieniać całego żwirku, dzięki właściwościom zbrylającym łatwo można usunąć z kuwety jedynie nieczystości. Żwirek silikatowy (błędnie często określany jako żwirek silikonowy) całkowicie pochłania zapachy i jest higieniczny. Silikatowe kuleczki są ciężkie i śliskie, dzięki czemu nie przyklejają się do kocich łapek, a produkt nie roznosi się po podłodze. Piasek silikatowy dla kota nie jest akceptowany przez wszystkie zwierzęta. Przed zakupem większej ilości żwirku lepiej sprawdź, czy twój pupil będzie chciał z niego korzystać.
Podkład bentonitowy to najpopularniejszy wśród hodowców kotów żwirek zbrylający się, przypominający odmianę piaskową. W kontakcie z wodą zmienia się w twarde grudki, co ułatwia sprzątanie. Bentonit jest naturalną substancją otrzymywaną ze skał. Produkt bardzo dobrze pochłania wodę i zapachy, przez co jest uznawany za higieniczny. Występuje w wielu wariantach: klasycznym bezzapachowym, zapachowym (najczęściej leśnym lub lawendowym) i antybakteryjnym. Żwirek bentonitowy dostępny jest w formie drobnego lub większego granulatu. Zaletą produktu jest stosunkowo niska cena i wysoka jakość. Żwirku nie wolno wrzucać do toalety, gdyż może zatkać przewody kanalizacyjne. Przed wyrzuceniem bryłek do kosza na śmieci warto zabezpieczyć je woreczkiem foliowym, gdyż po kilku dniach zaczną wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. Produkt nie jest zalecany jako podkład do kuwety kociąt, gdyż te w pierwszych tygodniach życia mogą go zjadać (to normalne zachowanie poznawcze i zaspokajanie ciekawości), a to grozi zatruciem pokarmowym. Grudki żwirku bentonitowego powinny być wybierane codziennie. Ubywający podkład należy regularnie uzupełniać, tak by całkowicie przykryć nim dno kuwety. Raz na 2 lub 3 tygodnie wskazane jest dokładne umycie kuwety i jej dezynfekcja. Wybierając żwirek bentonitowy, zwróć uwagę na jego cenę. Najtańsze wersje są mało wydajne i bardzo szybko zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Zaleca się, by dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne odkażacze i pochłaniacze zapachu, które mają także silne właściwości antybakteryjne.
Drewniany żwirek dla kota ma formę trocin i jest dostępny w wersji niezbrylającej oraz zbrylającej. Jego duża zaleta to możliwość spłukiwania w toalecie lub zakopywania w ziemi. Jest biodegradowalny, a więc w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego. Żwirek drewniany ma zapach żywicy i świeżo ściętego drewna, co stanowi atut dla wielu hodowców. Wadą produktu jest natomiast niska waga, przez co może on roznosić się po podłodze, przyklejając się do kocich łap (podobnie jak żwirek bentonitowy). Największą zaletą żwirku drewnianego jest doskonałe pochłanianie zapachów i długa przydatność trocin. Podkład nadaje się do otwartej kuwety i zawsze prezentuje się estetycznie. Zaawansowaną wersją żwirku drewnianego jest produkt, który rozpada się pod wpływem kociego moczu, co eliminuje potrzebę codziennego sprzątania. Po upływie określonego czasu wymienia się cały wkład kuwety.