Akwarium z roślinami nie tylko ładniej się prezentuje. Dla niektórych rybek żywa roślinność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania – potrzebują jej do rozmnażania, odpoczynku, służy im też jako kryjówka. Sprawdź, jakie gatunki roślin akwariowych są najpopularniejsze.
Rośliny akwariowe pełnią szereg ważnych funkcji i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Wybór odpowiednich gatunków roślin pozwala na stworzenie niepowtarzalnego wodnego świata, a ich duża różnorodność pomaga zaaranżować zbiornik tak, aby jak najwierniej odwzorowywał naturalne środowisko ryb. Wśród najpopularniejszych roślin akwariowych można znaleźć zarówno heliofity, czyli rośliny światłolubne, które szybko rosną, jak i skiofity, które sprawdzą się w ciemnych, niezbyt dobrze oświetlonych zbiornikach. Obecnie w hodowli roślin akwariowych najczęściej wykorzystuje się następujące gatunki: mech jawajski, kabomba wodna, rogatek sztywny, moczarka i anubias.
Początkowo hodowla roślin akwariowych miała wymiar jedynie estetyczny. Patrzenie na dobrze urządzone akwarium pomagało się zrelaksować i uspokoić. Z czasem jednak zaczęto doceniać nie tylko liczne walory estetyczne roślin. Roślinność stała się elementem niezbędnym do odtworzenia naturalnego środowiska żyjących w zbiorniku organizmów. Dzięki roślinom akwariowym środowisko wodne funkcjonuje prawidłowo, jest wytwarzany tlen, a dwutlenek węgla produkowany przez ryby zostaje przetworzony. Niektóre gatunki mogą stanowić uzupełnienie pożywienia, inne z kolei zapobiegają nadmiernemu namnażaniu się glonów. Rośliny są niezbędne do rozmnażania, stanowią miejsce składania ikry przez ryby, czasami służą również jako kryjówka.
Mech jawajski należy do grupy epifitów. W akwarium montuje się go za pomocą siatki lub żyłki. Zazwyczaj pełni rolę ozdoby kamieni lub korzeni, czasami również ścian zbiornika. Może rosnąć zarówno w wodzie o kwaśnym, jak i zasadowym odczynie. Potrzebuje umiarkowanego oświetlenia – zbyt mocne światło przyczynia się do powstania glonów na jego powierzchni.
Rogatek sztywny
To hydrofit, który można przymocować do dna lub pozwolić mu swobodnie pływać w akwarium. Wymaga regularnego nawożenia w niewielkich ilościach. Nie potrzebuje dużej ilości światła. Dobrze radzi sobie na każdym typie podłoża. Optymalna temperatura dla rogatka to 15–25℃.
Anubias
Roślina należy do grupy epifitów. W akwarium najczęściej zanurza się wyłącznie kłącze rośliny, przymocowując je do kamieni. Anubias może być również częściowo zakopany w podłożu. Najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20–28℃. Nie wymaga dodatkowego nawożenia.
Moczarka
Gatunek o niewielkich wymaganiach, preferuje temperaturę wynoszącą od 10 do 25℃ oraz odczyn wody między 5,5 a 8 pH. Może rosnąć zakopana w podłożu lub jako roślina pływająca. Wytwarza dużą ilość tlenu w akwarium.
Kabomba wodna
Roślina akwariowa umieszczana z tyłu lub w środkowej części akwarium. Ma duże wymagania dotyczące oświetlenia. Wymaga regularnego i obfitego nawożenia. Optymalna temperatura dla kabomby wodnej to 22–28℃.
Na co zwrócić uwagę, kupując zestaw roślin do akwarium?
Jeśli decydujesz się na zakup całego zestawu roślin, który posłuży ci jako baza do tworzenia akwarium, pamiętaj, aby dokładnie przyjrzeć się każdej sadzonce. Rośliny nie powinny być w żaden sposób uszkodzone, muszą mieć intensywny kolor oraz mocne łodygi, liście i korzenie.
Wszystkie gatunki roślin należy dopasować do mieszkających w akwarium zwierząt. Powinny odzwierciedlać naturalne środowisko stworzeń i odpowiadać ich wymaganiom. Jeśli podoba ci się jakaś roślina, ale nie możesz posadzić jej ze względu na specyfikę hodowli, zdecyduj się na sztuczny odpowiednik.
Niektóre gatunki roślin akwariowych można pozyskać również z ich naturalnego środowiska. Musisz jednak zachować ostrożność, aby wraz z nową roślinnością nie wprowadzić do akwarium pasożytów lub szkodliwych bakterii.