Wlanie benzyny do diesla – co zrobić, aby nie zniszczyć silnika?

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Benzyna do diesla

Chwila nieuwagi sprawiła, że wlałeś benzynę do diesla? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, a niektóre stacje paliw są przygotowane na takie pomyłki i dysponują sprzętem, który pozwoli szybko wypompować niewłaściwe paliwo. Jeśli w baku twojego auta znajdzie się niewielka ilość benzyny, prawdopodobnie nie wpłynie to na funkcjonowanie silnika, ale w przypadku całkowitego zalania diesla benzyną raczej nie obędzie się bez lawety. Sprawdź, co należy zrobić.

Wlanie benzyny do diesla – czemu tak łatwo o pomyłkę?

Gdy przyjeżdżasz na stację benzynową, by zatankować paliwo, kierujesz się do właściwego dystrybutora – oleju napędowego, benzyny lub gazu (LPG). Są one oznaczone odpowiednimi symbolami, a dodatkowo pistolety mają różne kolory. Jeśli twoje auto jest wyposażone w silnik benzynowy, potrzebujesz benzyny bezołowiowej 95- lub 98-oktanowej, oznaczonej symbolami Pb 89 albo Pb 98, gdzie symbol ołowiu jest oczywiście przekreślony. Do silników diesla zatankujesz olej napędowy (ropę), który znajdziesz na stanowisku ze skrótem ON.

Mogłoby się wydawać, że pomyłki raczej nie wchodzą w grę, jednak rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej. Wystarczy, że właśnie korzystasz z samochodu zastępczego, zamieniłeś się autem z partnerem lub jesteś po prostu bardzo zmęczony i przez chwilę nieuwagi w Twoim baku może znaleźć się niewłaściwe paliwo. Ryzyko wlania benzyny do diesla jest dość duże również dlatego, że do wlewu oleju napędowego pasują zarówno pistolety z ropą, jak i benzyną.

Przeczytaj jakie są rodzaje paliw >

Sprawdź ceny paliw i oblicz zużycie paliwa

Czy benzyna wlana do diesla zawsze szkodzi?

Wlanie benzyny do diesla może mieć różne skutki. Wszystko zależy od tego, jak dużo niewłaściwego paliwa wlejesz do swojego baku i jak szybko się zorientujesz, że popełniłeś błąd. Jeżeli ilość omyłkowo dolanej benzyny jest niewielka – tj. nie przekracza ok. 20% całego zbiornika – nie powinna zaszkodzić silnikowi, szczególnie jeśli korzystasz ze starszego modelu auta wyposażonego w wysokoprężny silnik. W takiej sytuacji wystarczy dopełnić bak olejem napędowym i jechać dalej. Reguła ta nie sprawdzi się w nowoczesnych autach, które mają silniki z pompowtryskiwaczami. Są one bardzo wrażliwe na rodzaj i jakość tankowanego paliwa, dlatego nawet niewielka ilość benzyny może spowodować straty sięgające kilku tysięcy złotych.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy cały bak zostanie napełniony benzyną, a Ty przekręcisz kluczyk w stacyjce i uruchomisz auto. Benzyna dolana do diesla będzie działała jak rozpuszczalnik: momentalnie pogorszy się smarowanie silnika, uszkodzone zostaną filtry paliwa, układ wtryskowy i – co najgorsze – sam silnik.

Jakie są objawy wlania benzyny do diesla?

Jeśli zdarzy Ci się wlać benzynę do diesla, nie będziesz długo czekać na pierwsze objawy swojej pomyłki. Samochód straci moc, silnik będzie przerywał, a po dłuższej chwili po prostu przestanie pracować. Ty i twoi pasażerowie będziecie odczuwać nieprzyjemne szarpanie, a na desce rozdzielczej zapali się lampka kontrolna „Check Engine”. Dalsza jazda stanie się po prostu niemożliwa i konieczne będzie wezwanie lawety.

Zatankowanie benzyny do diesla – co robić?

Co zrobić, gdy zorientujesz się, że w przez pomyłkę wlałeś benzynę zamiast oleju napędowego? Przede wszystkim nie panikuj i nie próbuj za wszelką cenę uruchamiać samochodu, bo to może tylko pogorszyć twoją sytuację. Jeśli zdarzy się taki błąd:

  • Przepchnij samochód na biegu jałowym spod dystrybutora na miejsce parkingowe.
  • Odpompuj paliwo ze zbiornika – możesz zrobić to samodzielnie za pomocą specjalnej pompki do spuszczania paliwa. Jednak lepiej zlecić to zadanie fachowcom.
  • Wezwij pomoc drogową, która przetransportuje auto do serwisu, gdzie mechanik spuści niewłaściwe paliwo za pomocą profesjonalnego sprzętu, przewody paliwowe zaś, a także cały układ, zostaną oczyszczone z resztek benzyny. Koszt takiej usługi wynosi kilkaset złotych, jednak naprawa uszkodzonych elementów układu paliwowego może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Może Cię zainteresować, od czego zależy cena paliwa? >

Najważnijesze informacje w artykule

  • W jakich sytuacjach zazwyczaj dolewamy benzyny do diesla i dlaczego tak łatwo o pomyłkę.
  • W jakich przypadkach dolanie niewłaściwego paliwa nie będzie miało konsekwencji, a w jakich może przynieść katastrofalne skutki.
  • Jak rozpoznać, że w samochodzie znajduje się benzyna zamiast diesla – jak będzie zachowywał się silnik, jaka lampka kontrolna się zaświeci.
  • Jak – krok po kroku – postępować w przypadku wlania benzyny do diesla.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub w sklepach stacjonarnych