Szkolenie psa – rodzaje i kolejność tresury

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Tresura psa

Szkolenie psa to odpowiedzialne zadanie. Od tego, jak je przeprowadzisz, zależy ostateczny charakter i posłuszeństwo pupila. Dobra tresura powinna się rozpocząć już w okresie szczenięcym i przebiegać etapowo. Sprawdź, jak efektywnie wyszkolić czworonoga.

Psy uwielbiają się uczyć i chętnie biorą udział w ciekawych zajęciach. Tresurę najlepiej rozpocząć już we wczesnych miesiącach życia pupila, kiedy jego charakter nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Szkolenie przyniesie pozytywne skutki nie tylko dla właściciela, lecz także dla psa, który stanie się bardziej zdyscyplinowany i będzie umiał panować nad własnymi emocjami. W efekcie przełoży się to na brak stresu i agresji. Jeśli chcesz samodzielnie podjąć się tresury, pamiętaj o niezbędnych akcesoriach (m.in. o lince i przysmakach). Znajdziesz je w sklepach zoologicznych online dostępnych na PAYBACK.

Rodzaje tresury psa

Szkolenie psa można przeprowadzić w różny sposób, chociaż nie bez znaczenia jest rasa zwierzęcia. To ona definiuje, w czym specjalizuje się pupil i jakie skłonności może przejawiać. Wykorzystanie potencjału i predyspozycji psów pozwala na prawidłową i efektywną tresurę. Szkolenie powinno więc być dopasowane do cech danej rasy. W przeciwnym razie próba nauczenia np. psa obronnego elementów polowania wywoła jedynie frustrację zarówno naszą, jak i zwierzęcia. Wyróżnia się następujące rodzaje szkoleń:

  • szkolenia dla psów pracujących (psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom niepełnosprawnym, psów ratowniczych oraz psów pracujących w służbach mundurowych);
  • szkolenia psów myśliwskich;
  • szkolenia psów sportowych;
  • szkolenia psów obronnych;
  • szkolenia posłuszeństwa i współpracy przeznaczone dla wszystkich ras.


Tresura szczeniaka

Szkolenie szczeniaka może być rozpoczęte już w pierwszych miesiącach życia (najlepiej od 3 lub 4 miesiąca). Prowadzone indywidualnie lub pod okiem specjalisty powinno obejmować przede wszystkim socjalizację czworonoga, przyzwyczajanie go do obecności innych zwierząt i obcych ludzi. Tresura szczeniaka z ekspertem zalecana jest osobom, które pierwszy raz mają szczenię, szczególnie w przypadku psów rasowych, gdyż szkolenie powinno uwzględniać ich charakter. Opiekunowie uczą się, jak czytać i rozumieć psią mowę, w jaki sposób reagować na potrzeby psa, jak uczyć go poprawnych reakcji na otoczenie, a także jak poskromić charakter czworonoga. Nauka łączy elementy tresury z zabawą, podczas której pupil nagradzany jest przysmakiem. Smakołyki dla swojego psa znajdziesz w sklepach zoologicznych online. Podjęcie szkolenia w okresie szczenięcym pozwala na wypracowanie poprawnych reakcji na nietypowe sytuacje oraz na kontrolowanie emocji przez zwierzę. Ponadto uczy czworonoga wykonywania poleceń i reakcji na sytuacje stresowe. Dobre szkolenie szczeniaka powinno uwzględniać nauczenie psa:

  • zostawania samemu w domu,
  • czekania w wyznaczonym miejscu,
  • przychodzenia na zawołanie,
  • reagowania na podstawowe komendy,
  • reakcji na swoje imię,
  • chodzenia na smyczy i bez niej obok właściciela,
  • spokojnych zachowań w grupie obcych ludzi i zwierząt,
  • radzenia sobie ze stresem.

Szkolenie szczeniaka uzupełnia i poszerza wiedzę właścicieli z zakresu poprawnego i zdrowego odżywiania pupila. Uczy ponadto reakcji na symptomy, które mogą wskazywać na chorobę lub złe samopoczucie zwierzęcia.

Sklepy zoologiczne online na payback

Ważne elementy szkolenia psa

Tresura psa powinna przebiegać etapowo. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rasą niezależną i upartą, czy też z bardzo inteligentną, każdy czworonóg lubi porządek. Z tego powodu naukę powinno się zacząć od elementów najprostszych, których trudność będzie stopniowo wzrastać.

  • Nauka podstawowych komend („siad”, „zostaw”, „do mnie”, „przynieś”) jest niezbędna do właściwego wychowania pupila. Nagradzając czworonoga jego ulubionym przysmakiem, jeszcze bardziej zachęcisz go do szybkiego i efektywnego przyswajania wiedzy.
  • Nauka chodzenia przy nodze na smyczy i bez niej – z pozoru prosty element szkolenia, który wielu czworonogom sprawia trudność. Większość pupili ma tendencję do ciągnięcia smyczy, a chodzenie blisko nogi właściciela jest dla nich kłopotliwe. Ten element szkolenia może się udać, jeśli pies jest z natury zdyscyplinowany. Chodzenie przy nodze bez smyczy to umiejętność inteligentnych i bardzo opanowanych zwierząt.
  • Nauka koordynacji poprzez sport, czyli biegi, podskoki, obroty i aportowanie. Ten element szkolenia trzeba indywidualnie dostosować do predyspozycji i możliwości czworonoga. Nie należy próbować eksperymentów ani tym bardziej zmuszać pupila do przyjmowania niewygodnych i niezdrowych dla niego pozycji. Elementy sportowe ze względów zdrowotnych szczególnie poleca się w przypadku psów leniwych i z tendencją do tycia.

Z nauką nowych rzeczy z łatwością poradzi sobie każdy właściciel przeprowadzający szkolenie psa w domu. Jeśli zaś chodzi o kształtowanie poprawnego zachowania, pożądany efekt można osiągnąć, pracując ze szczeniakiem. Czy w ogóle da się wytresować dorosłe psy? Szkolenie psa dorosłego, które uwzględnia zmianę jego zachowań, np. agresywnych, jest możliwe tylko pod okiem doświadczonego instruktora. W takich przypadkach tresura wiąże się z kwestiami behawioralnymi i utrwala w psychice zwierzęcia model nowych, prawidłowych reakcji. Ten rodzaj szkolenia bywa jednak długi.


Jak nie szkolić psa?

Szkolenie psa to trudne i odpowiedzialne zadanie. Czworonogi są inteligentne i wymagają odpowiedniego podejścia. Bardzo ważny jest sposób zwracania się do pupila. Często popełnianym błędem przez niedoświadczonych właścicieli jest chęć uzyskania szybkich efektów i nietrzymanie się zasady stopniowania trudności tresury. Powoduje to dezorientację u zwierzęcia. Istotna jest także chęć nagradzania psa, nawet za opanowanie najmniejszych sztuczek. Ciągłe okazywanie niezadowolenia szybko zniechęci czworonoga, który przestanie brać udział w nauce i będzie okazywał nieposłuszeństwo. Niedopuszczalny jest krzyk lub przemoc.