Jak wyczyścić zmywarkę? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Jak wyczyścić zmywarkę?

Mycie zmywarki to nie tylko kwestia higieny i lśniących naczyń, lecz także sposób na przedłużenie żywotności sprzętu, dlatego warto czyścić go regularnie. W tym celu można wykorzystać zarówno specjalistyczny środek do czyszczenia zmywarek, jak i ekologiczne domowe sposoby.

Zmywarka jest niezastąpiona, zwłaszcza w dużych rodzinach i po wizycie gości. To sprzęt, który pomaga oszczędzać czas i wodę. Jednak tak jak inne urządzenia domowe, wymaga regularnego czyszczenia, które pozwoli zachować jej sprawność. Niewyczyszczona zmywarka może być powodem źle umytych naczyń, utraty ich połysku oraz zapychania się filtrów. Jak więc myć domowy sprzęt AGD, żeby cały proces był szybki i skuteczny? W tym celu sprawdzi się specjalistyczny płyn do czyszczenia zmywarki lub tabletki, które znajdziesz m.in. w ofercie partnerów PAYBACK. Pamiętaj, że kupując w sklepach partnerskich, zyskujesz punkty, które możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody na stronie Programu.

Jak wyczyścić zmywarkę? Wskazówki krok po kroku

Mycie zmywarki powinno odbywać się w odpowiedniej kolejności. Dzięki stosowaniu się do poniższej instrukcji nie zapomnisz o żadnym z elementów urządzenia i będziesz cieszyć się sprawnym sprzętem, a w rezultacie czystymi, lśniącymi naczyniami.

  • Przygotowanie zmywarki do czyszczenia
    To pierwszy, podstawowy krok. Przed przystąpieniem do mycia zmywarki wyciągnij z niej wszystkie ruchome elementy – nie tylko naczynia, lecz także kosze na sztućce. Możesz wyczyścić je w misce i opłukać pod bieżącą wodą.
  • Demontaż i mycie uszczelek
    Podobnie jak filtry, uszczelki możesz łatwo wyciągnąć, a po umyciu ponownie zamontować. Trudno dostępne miejsca szybko wyczyścisz za pomocą szczoteczki do zębów. Wyjątkowo zabrudzone uszczelki zanurz na kilka minut w misce z wodą.
  • Mycie drzwi i panelu sterowania
    Delikatne elementy, takie jak panel sterowania, powinny być myte niewielką ilością wody. Możesz przetrzeć je wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu czyszczącego. Zwróć uwagę na to, że dookoła przycisków na panelu może gromadzić się więcej zabrudzeń. Po ich wytarciu umyj drzwi zmywarki, od wewnątrz i na zewnątrz. Warto robić to za każdym razem po użyciu zmywarki – w ten sposób spowolnisz gromadzenie się brudu.
  • Mycie zmywarki
    Po wyczyszczeniu wszystkich elementów zmywarki należy umyć wnętrze urządzenia. Możesz zrobić to przy użyciu środków chemicznych, ale często równie skuteczne okazują się domowe metody.

Zobacz jak zaplanować porządki w domu.

Czym czyścić zmywarkę? Chemiczne środki czystości

Niektóre ze środków czystości przeznaczonych do zmywarek służą wyłącznie do odkamieniania urządzenia, inne mają za zadanie pozbyć się resztek jedzenia i osadu. Część z nich łączy w sobie wszystkie te funkcje. Zazwyczaj w składzie tych produktów znajdują się silne środki żrące, które przy częstym, długotrwałym stosowaniu mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu sprzętu. Z tego powodu nie powinno się korzystać z silnych detergentów czyszczących częściej niż raz na kilka miesięcy. Po ich użyciu warto jeszcze raz uruchomić niezaładowaną zmywarkę, ponieważ środki czasami zostawiają intensywny i nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się np. na plastikowych naczyniach. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu detergenty są niezwykle skuteczne, a ich cena jest przystępna. W sklepach partnerów PAYBACK, takich jak Neo24.pl lub Media Markt, tego typu produkty kupisz nawet za kilka lub kilkanaście złotych.


Zobacz również jak wyczyścić piekarnik z zabrudzeń.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Na czyszczenie zmywarki domowymi sposobami decydują się nie tylko osoby, które cenią ekologiczne rozwiązania. Tego typu metody sprawdzają się także w sytuacji, gdy zabrakło chemicznych środków czyszczących. Wszystko, czego potrzebujesz do umycia zmywarki domowymi sposobami, znajdziesz pod ręką albo kupisz u jednego z partnerów programu, online lub stacjonarnie.

Popularnym domowym sposobem na mycie zmywarki jest mieszanka sody i octu, którą należy umieścić w pojemniku na dnie urządzenia, a następnie je uruchomić. Ocet to świetny ekologiczny produkt o właściwościach bakteriobójczych i czyszczących. Dobrze radzi sobie z usuwaniem nawet największych plam tłuszczu. Soda oczyszczona ma za zadanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy oraz usunąć obecny w zmywarce osad.

Produktem o podobnych właściwościach i dobrym zamiennikiem octu jest kwasek cytrynowy. Wystarczy wymieszać go w proporcjach 1:1 z sodą oczyszczoną, całość przesypać do pojemnika na tabletki, a następnie uruchomić najczęściej wybierany program mycia. Niektórzy korzystają z tego sposobu również podczas tradycyjnego mycia szklanych naczyń, aby pozbyć się osadu i smug pozostawianych przez niektóre chemiczne środki czyszczące.

Jak odkamienić zmywarkę? Czyszczenie zmywarki z kamienia

Problemem podczas czyszczenia zmywarki często okazuje się nie tylko osadzający się brud, zacieki czy resztki jedzenia zgromadzone w filtrze, lecz także trudny do usunięcia kamień. Dlatego też pozbycie się go to jeden z ważniejszych etapów czyszczenia zmywarki. Jeśli na co dzień nie używasz żadnych środków zmiękczających wodę, szybko zobaczysz osadzający się w urządzeniu kamień.

Kamień może osadzać się na wszystkich elementach zmywarki. Ten pojawiający się na ścianach obudowy wpływa na czystość naczyń, jeśli jednak widać go również na elementach roboczych, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia sprzętu, dlatego też nie należy bagatelizować jego obecności.

W usuwaniu kamienia pomoże specjalny odkamieniacz, który jest dostępny na stronach internetowych sklepów Media Markt, Media Expert, Neo24.pl oraz Ole Ole! Możesz zamówić go również na Allegro. Jeśli korzystasz z karty lub aplikacji PAYBACK, za każde zamówienie otrzymasz punkty. Po zebraniu możesz wymienić te środki na nagrody rzeczowe, vouchery zniżkowe albo karty podarunkowe. Odkamieniacz do zmywarki ma zazwyczaj formę drobnego proszku lub płynu.

Do czyszczenia zmywarki z kamienia można użyć również octu i sody oczyszczonej. Jeśli podczas tradycyjnego programu mycia nie udało się usunąć kamienia, warto wymontować zakamienione części i na co najmniej pół godziny zanurzyć je w roztworze, a następnie dokładnie i delikatnie wyszorować.


Przeczytaj także jak wyczyścić żelazko z kamienia.

Jak często myć zmywarkę? Pielęgnacja sprzętu krok po kroku

Dokładne czyszczenie zmywarki raz na jakiś czas jest potrzebne, czasami jednak okazuje się niewystarczające. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków działania zbyt twardej wody lub zapchanego filtra, warto wprowadzić kilka zmian, które pomogą ci przedłużyć żywotność sprzętu i uchronią cię przed wysokimi kosztami związanymi z naprawą.

Na co dzień należy pamiętać o używaniu specjalnej soli do zmywarki. Można kupić ją nie tylko w sklepach internetowych, lecz także wymieniając na nie punkty PAYBACK w sklepie z nagrodami. Sól do zmywarki zapobiega odkładaniu się w urządzeniu soli, pojawiającej się w wyniku stosowania twardej wody, która prowadzi też do powstawania trudnego do usunięcia kamienia. Dobrym nawykiem jest również opłukiwanie naczyń z resztek jedzenia przed włożeniem ich do zmywarki. Pod bieżącą wodą można usunąć większe pozostałości, które mogłyby zapchać filtr, a nawet uszkodzić rury odpływowe. To niewielkie zmiany, po których wprowadzeniu mycie zmywarki nie tylko stanie się mniej uciążliwe, lecz także będzie trwało znacznie krócej.