Czyszczenie piekarnika bywa uciążliwe, ponieważ nie wszystkie środki są w stanie poradzić sobie ze spalenizną i tłustymi plamami. Poznaj wypróbowane sposoby na to, jak skutecznie umyć przypalony piekarnik.
Pewnie nieraz zastanawiałeś się, jak wyczyścić piekarnik elektryczny lub gazowy, żeby go przy tym nie zniszczyć. Kiedy domowe sposoby – takie jak mycie sodą lub amoniakiem – zawodzą, możesz sięgnąć po specjalne preparaty. Sprawdź, jak przeprowadzić skuteczne czyszczenie piekarnika.
Sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik, jest bardzo wiele. Jedni będą próbować sprawdzonych, stosowanych jeszcze przez nasze babcie metod, inni sięgną po specjalistyczne środki. Każda z tych opcji może być skuteczna, pod warunkiem, że się ją prawidłowo wykona. Jeśli chcesz, aby twój piecyk wyglądał jak nowy, sprawdź, jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik z tłuszczu lub innych zabrudzeń. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w swojej kuchni.
Jedną z popularniejszych metod jest czyszczenie piekarnika sodą i octem. Te środki bez problemu pokonają przypalone i zwęglone resztki jedzenia, które często są bardzo trudne do usunięcia. Soda oczyszczona w połączeniu z octem to znany od tysięcy lat rozczyn stosowany nie tylko do walki z tłuszczem, lecz także do odkażania. Można go używać zarówno do mycia piekarników, jak i do czyszczenia zmywarek. Czyszczenie piekarnika sodą i octem jest dobrym rozwiązaniem – oba te składniki nie przenikają do potraw, więc są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Aby zastosować tę metodę, wystarczy przygotować roztwór w proporcji 1:1, nasączyć nim szmatkę i przetrzeć środek piekarnika. Jeśli chcesz uporać się z trudniejszymi plamami, posyp zabrudzone miejsca sodą i zostaw na kilka godzin. Tłuszcz pod wpływem działania proszku zmięknie, dzięki czemu przyklejony brud będzie łatwiejszy do usunięcia.
Dwa domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika.
Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie piekarnika jest użycie wody z cytryną. To również bardzo naturalna i przyjazna ekologii metoda, dzięki której unikniesz stosowania środków chemicznych. Przygotowanie mieszanki jest bardzo proste. Wlej do garnka pół litra wody i dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny. Następnie wstaw naczynie do wnętrza piekarnika i podgrzewaj, aż woda zacznie wrzeć. Wydobywająca się para zmiękczy zaschnięte plamy tłuszczu, dzięki czemu bez najmniejszych problemów będzie można je usunąć. Dodatkowo sok z cytryny odświeży zapach, roztaczając przyjemną, owocową woń.
Jak wybrać najlepszy środek do czyszczenia piekarnika?
Jeśli nie ufasz domowym sposobom czyszczenia piekarnika, zastosuj specjalistyczne preparaty, które możesz kupić np. w marketach budowlanych, takich jak Mrówka. Sklepy te są partnerami Programu, możesz więc nie tylko cieszyć się udanymi zakupami, lecz także zyskać punkty PAYBACK. Zbieraj te środki i wymieniaj je na atrakcyjne nagrody dostępne w naszym sklepie z nagrodami.
Wybierając odpowiedni środek do czyszczenia piekarnika, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Warto postawić na produkt przyjazny środowisku, który nie tylko skutecznie poradzi sobie z każdym brudem, lecz także pomoże zadbać o naszą planetę. W sprzedaży dostępne są specjalne żele czyszczące, które szybko usuwają plamy i przypalenia, a jednocześnie nie pozostawiają przykrych zapachów i chronią powierzchnię urządzenia. Często mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ można nimi czyścić zarówno piekarniki, jak i patelnie, grille, ruszty oraz szklane drzwiczki do kominka. Formuła żelu pozwala na mycie nie tylko w pozycji poziomej, ale również pionowej. Dużą zaletą tych preparatów jest ich bezwonność, dzięki czemu można je stosować nawet na powierzchniach, które mają kontakt z żywnością.
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?
Choć wersje gazowe piekarników różnią się od elektrycznych, samo mycie wygląda podobnie i stosuje się takie same metody (zarówno naturalne, jak i chemiczne). Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku czyszczenia piekarnika z termoobiegiem, ponieważ wymaga zastosowania czynności dodatkowych. Ważną rolę odgrywa para wodna, która pełni rolę środka czyszczącego. Wystarczy, że naczynie żaroodporne napełnisz wodą (lub wodą z dodatkiem octu) i wstawisz do pieca z włączoną funkcją termoobiegu. To właśnie ona doprowadzi do parowania cieczy i ułatwi mycie piekarnika, bez względu na to, jakiej metody czyszczenia użyjesz.
Czym wyczyścić szybę piekarnika?
Większość osób martwi się o to, jak wyczyścić piekarnik w środku, zapominając, że równie ważne jest umycie jego szyby. To właśnie tam gromadzą się uporczywe plamy, które nie tylko brudzą urządzenie, ale również wpływają negatywnie na jego wygląd. Jeśli zabrudzenia są świeże, warto posypać je mąką, chwilę odczekać, a następnie porządnie wyszorować szybę szmatką nasączoną niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub wodą mineralną. Kolejną metodą jest zastosowanie denaturatu. Nie każdy jest fanem tego rozwiązania, mimo że to bardzo skuteczny sposób na czyszczenie piekarnika. Jego specyficzna woń może być początkowo zniechęcająca, ale warto się przemęczyć, aby uzyskać wymarzone efekty. Mniej inwazyjnym środkiem do mycia szyby piekarnika jest wazelina, która ma właściwości zmiękczające, dzięki czemu poradzi sobie nawet z bardzo tłustymi plamami. Wystarczy, że wysmarujesz nią szklaną powierzchnię i zostawisz na kilka lub kilkanaście minut. Kiedy środek zmięknie, użyj delikatnej szmatki lub gąbki nasączonej sodą, płynem do zmywania albo mycia szyb i przetrzyj szklane drzwiczki.
Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy żadna z tych metod czyszczenia piekarnika nie jest skuteczna. Wtedy można zastosować najbardziej kontrowersyjne rozwiązanie, jakim jest użycie środka do udrażniania rur, czyli wodorotlenku sodu. Przeprowadzenie tego zabiegu będzie wymagało odpowiedniego przygotowania. Warto wyposażyć się w gumowe rękawice i okulary ochronne. Aby wyczyścić szybę piekarnika tym sposobem, należy ustawić drzwiczki w pozycji poziomej, rozsypać na nich odrobinę preparatu, a następnie zalać niewielką ilością wody. Tak przygotowaną mieszankę pozostaw na 10 minut, a następnie wyszoruj szczotką i dokładnie spłucz.
Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
W piekarniku tłuste plamy i przypalony brud mogą pojawić się bardzo szybko. Czasami wystarczy użyć raz urządzenie, aby stały się widoczne pierwsze zabrudzenia. Niestety zaschnięta spalenizna potrafi być bardzo uciążliwa i niekiedy same środki chemiczne i domowe sposoby czyszczenia piekarnika mogą nie wystarczyć. Nie oznacza to jednak, że nic już się nie da zrobić. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem sprzętu i rozejrzeć się za piekarnikiem wyposażonym w funkcję samoczyszczenia. Takie urządzenia dostępne są m.in. w sklepach partnerskich Programu, np. w Media Markt, RTV Euro AGD oraz NeoNet. Pamiętaj, że kupując u partnerów PAYBACK, zyskujesz punkty, które możesz wymienić na vouchery, zakupy bądź nagrody w sklepie.
Mycie piekarnika za pomocą tej funkcji polega na wykorzystaniu technologii pirolizy, która nie wymaga stosowania środków czyszczących. W nowszych modelach coraz więcej pieców wyposażonych jest w ten program, co z pewnością ułatwia codzienne użytkowanie urządzenia. Wystarczy ustawić funkcję, która uruchamia mechanizm i rozgrzewa piekarnik do temperatury około 500 stopni. Dzięki temu zaschnięte plamy są spalane na popiół, który następnie należy zebrać zmiotką.